Chmel - bratranec konopí

K letním večerům patří nepochybně dobře vychlazené pivo. Jednou z variant může být konopné. Tyto dvě oblíbené kulturní rostliny, chmel a konopí, mají k sobě blíž, než si myslíme a dohromady chutnají skvěle.

Chmel jako bratranec konopí

Chmel otáčivý, latinsky Humulus Lupulus, je stejně jako konopí z čeledi konopovitých. Nejenom že mají společný původ, ale tvoří i podobné aromatické molekuly, známé také jako terpeny a terpenoidní sloučeniny. Ty převládají také v konopí a předpokládá se, že modulují léčebné účinky kanabinoidů (např. CBD). Díky konopným terpenům můžeme rozlišit vůni a chuť mezi určitými druhy. Mnoho rostlin, včetně citronů, levandule a jehličnanů, vytváří podobné molekuly aroma, ale žádná z nich není blízce příbuzná konopí a chmelu.

Plodní šištice chmelu obsahují silice s terpenoidy (např. humulen, myrcen) s bakteriostatickými a konzervačními účinky. Tato silice silně uklidňuje a je vhodná při nespavosti. Chmel má tendenci mít velké množství myrcenu a různá množství dalších terpenů, které „definují“ chmel, zatímco konopí má myrcenu méně. Tento terpenoid dodává bylinné, kořeněné, zemité a pižmové vonné tóny.

Jak chmel, tak i konopí mají lepkavou pryskyřičnou část, která se zdá být z podobných „továren“ na terpeny. Ale tam kde konopí vyrábí kanabinoidy, chmel vyrábí alfa a beta kyseliny. Tyto žlázy obsahují veškerou pivovarskou nebo léčivou hodnotu.

Kromě toho, že myrcen přispívá k typické vůni konopí, může mít také protizánětlivé účinky. Studie z roku 2015 na kultivovaných buňkách naznačuje, že může účinně snížit zánět spojený s osteoartritidou. Myrcen by tak mohl být potenciálně využit ke zmírnění protizánětlivých onemocnění a jejich symptomů v budoucnu.

Nedávný výzkum zjistil, že terpeny zvyšují aktivitu kanabinoidů, ale k pozorování tohoto zlepšení bylo zapotřebí vysokých koncentrací terpenů.

 

zdroje:

https://www.hopculture.com/liquid-hop-terpenes-oast-house-oils/

https://lagunitas.com/story/beereducation-dankfactor/?fbclid=IwAR3x8gth4t60kdbs3wl2dJLndV0Oi43L6yZOvo5pcGjMXkYTf9aip3vDqkY

https://www.leafly.com/news/cannabis-101/terpenes-the-flavors-of-cannabis-aromatherapy

https://www.popsci.com/science/article/2012-11/beersci-marijuana-related-hops/

 

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení